Rekordi unik i De Bruyne, askush si ai në historinë e Premier League

15:19 | 22/01/202015:190

Manchester City hasi jo pak vështirësi mbrëmjen e kaluar kundër Sheffield United. Gabriel Jesus humbi një penallti në pjesën e parë, por në fund mendoi dyshja Aguero-De Bruyne. Belgu dhuroi një asist për bomberin argjentinas në minutën e 73-të dhe “El Kun” shënoi golin e fitores për ekipin e Pep Guardiolës.

Asist shumë i bukur i belgut dhe i 15-ti në kampionat këtë sezon. De Bruyne ka vendosur një rekord unik në Premier League me “dhuratat” fantastike për shokët e skuadrës. Është sezoni i tretë që ylli i “Cityzens” arrin shifrën e 15 asisteve në kampionat.

Sezonin 2016-2017 ai e mbylli me 18 asiste, ndërsa një vit më pas regjistroi 16 pasime për gol. 28-vjeçari e arriti shifrën 15 edhe këtë sezon, teksa deri në fund mund të përmirësoje edhe më tepër rekordin e tij. Askush më parë nuk ia kishte dalë të regjistronte tre sezone me +15 asiste në ishull dhe De Bruyne është futur në histori me këtë rekord fantastik. /abcnews.al

 

View this post on Instagram

 

This guyyyyyy 🔥⚡️🔥⚡️ ⠀ ⠀ #ManCity

A post shared by Manchester City (@mancity) on

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono