Regjisorët e rinj të Prishtinës, fokusuar në temat sociale dhe lufta  

16:00 | 11/06/201916:000

Regjisoret e reja nga Prishtina duken të apasionuara pas temave sociale dhe luftës. Realizimet e tyre filmike i shfaqen në Tiranë në projektin e përbashkët “Ura me tri harqe”.

Filmi me metrazh të shkurtër është jo vetëm dritarja e parë për regjisorët e rinj, por edhe përfaqësim i suksesshëm në festivalet ndërkombëtare. Këta studentë kanë udhëtuar nga Tetova dhe Prishtina, për të shfaqur krijimet e tyre në Tiranë. Edhe pse janë në fillesa, ambiciet i kanë të mëdha për të prekur suksesin në botën e kinemasë përmes pjesëmarrjes në festivale.

Hana Bucaliaj realizmin e një filmi e sheh si formë proteste. Këtë e ka dëshmuar edhe në filmin e saj ku ironizon rrjetet sociale, ku shpesh mbizotëron shtirja dhe jo përjetimet reale sipas saj.

Edhe kineastët e së nesërmes nga Prishtina duket se fokusin e kanë tek temat sociale ku ngrenë pikëpyetje mbi shoqërinë.

Por nuk mungojnë preokupimi mbi këndvështrimin e temave të luftës.

Edhe kineastët e së nesërmes nga Prishttina duket se fokusin e kanë tek temat sociale ku ngrenë pikëpyetje mbi shoqërinë.

Por nga ana tjetër nuk mungojnë edhe temat mbi luftën e Kosovës, të parë në një këndvështrim të ri.

Disa prej këtyre studentëve edhe pse kanë marrë shijen  e kritikës në festivale ndërkombëtare, bashkëveprimin mes studentëve të hapësirës mbarëshqiptare e shohin si një hap të rëndësishëm.

18 filmat e studentëve nga Tirana, Prishtina dhe Tetova u projektuan në sallën e Universitetit të Arteve në Shqipëri në kuadër të projektit kulturor mes tre vendeve “ Ura me tri harqe”. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono