Refuzimi i negociatave, analistët Zogaj e Nano: Franca ndryshoi rregullat e lojës, por përgjegjësia bie mbi Ramën

23:58 | 18/10/201923:580

Dera e mbyllur për herë të katërt radhazi nga Bashkimi Europian për Shqipërinë për analistët Preç Zogaj dhe Mustafa Nano është dëshpërues. Sipas tyre, pritshmëritë e Shqipërisë ishin shumë të larta edhe për shkak të premtimeve që liderë europianë apo përfaqësues të Brukselit kishin dhënë në këtë rast.

Për Preç Zogaj argument i dhënë nga Franca për çështjen e azilantëve është paradoksal, ndërkohë që është dakord me Edi Ramën kur thotë se pas këtij vendimi nuk duhet të biem në dëshpërim.

Por çfarë qëndrimi do të mbaj qeveria dhe kryeministri Rama pas këtij dështimi të radhës së Shqipërisë?

Për Mustafa Nanon, pikërisht vendimi që vendet e BE-së morën për çeljen e negociatave do të bëj që vëmendja dhe presioni i tyre në Shqipëri të jetë më i madh.

Dy analistët bien dakord kur bëhet fjalë për përgjegjësitë personale të Ramës dhe krahasimin me vendimin e kryeministrit maqedonas për tu dorëhequr.

Pavarësisht vendimit të marrë dy analistët nuk e shohin të mbyllur në mënyrë përfundimtare rrugëtimin e Shqipërisë drejtë BE-së./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono