Reforma zgjedhore, Gjiknuri: Të gatshëm të dëgjojmë propozimet  e PD, Hajdari: Të ndryshojë sistemi

13:20 | 10/10/201913:200

Partia Socialiste është e vendosur të miratojë një pjesë të reformës zgjedhore, brenda këtij viti. Komisioni i Reformës Zgjedhore ju kërkoi ekspertëve që brenda një jave të përgatisin një draft për rekomandimet e OSBE-ODIHR, ndërsa ndryshe nga Damian Gjiknuri, Rudina Hajdari thotë se nuk do të votojë një reformë me dy faza, pa ndryshimin e sistemit zgjedhor.

Mazhoranca është e vendosur që brenda vitit t’i japë një provë Gjermanisë duke plotësuar një prej kushteve për negociatat: reformën zgjedhore.

Komisioni i Posaçëm ju ka lënë detyrë ekspertëve që brenda një jave të hartojnë një dokument se si mund të ndryshojë kodi zgjedhor, për të reflektuar rekomandimet e OSBE ODHIR.

Por ndryshe nga Gjiknuri, bashkëkryetarja e opozitës, Rudina Hajdari nuk pranon një reformë me dy faza.

Gjiknuri, në emër të Partisë Socialiste, thotë se e mirëpret çdo propozim të Partisë Demokratike, edhe nëse ata vetë nuk vijnë në Komision.

Rekomandimet e OSBE-ODIHR për zgjedhjet në Shqipëri, kërkojnë ndërhyrje në ligjin për financimin e partive, ndërsa ndërhyrja që kërkon më shumë guxim politik është depolitizimi i komisioneve zgjedhore./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono