Reforma në drejtësi, Klosi: Politika s’ka asgjë në dorë më

20:51 | 09/07/201920:510

Sipas Fatos Klosit politika nuk ka asgjë më në dorë në lidhje me reformën në drejtësi. Ish-kreu i SHISH ishte i ftuar mbrëmjen e stome në emisionin “Provokacija”, ku tha se edhe sikur të kalojë Vettingun ndonjë gjyqtar i korruptuar nuk do mund të vazhdojë të bëjë të njëjtën gjë pasi do të mësojnë nga kjo që po bëhet.

“Politika ka mbaruar punë me procesin. S’ka asnjë gjë në dorë më dhe këtë po e thonë dhe partnerët ndërkombëtarë dhe unë atyre u besoj në këtë moment. Më duket se ata investuesit, kështu që ata janë më të interesuarit që kjo procedurë të shkojë deri në fund. S’ka më parlamenti. Nuk pritet të plotësohet ndonjë ligj, ndonjë amendament. Ministri i Drejtësisë ndoshta do bëjë, por tani procesi është Vettingu dhe dje filloi dhe Spak-u. E rëndësishme është që të bëhet. Problemi është ky. Ata që po zgjidhen janë ata që duhen apo jo? Për mua edhe sikur të mos jenë, ata do bëhen ata që duhen sepse e shohin se çfarë po ndodh, po shohin sa fort të monitoruar janë të gjithë. Po kërkohet shumë, kështu që ky do jetë një mësim. Mbase mes tyre do të ketë edhe ndonjë të korruptuar që ka kaluar dhe ia ka dalë, por nuk do jetë i zoti që të vazhdojë korrupsionin me këtë situatë të re, shpresoj”, tha Klosi.

Ndër të tjera Klosi shpreson se në fund do të kemi një rezultat pozitiv me reformën në drejtësi./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono