Reforma në Drejtësi ka degraduar, Meta: Vendi ka nevojë për referendum

19:18 | 22/11/201919:180

Pas përfundimit të konferencës së Presidentit të Republikës, Ilir Meta, gazetarja Esiona Konomi raporton për abcnews.al se presidenti i bëri një thirrje shqiptarëve për të mbrojtur Kushtetutën.

Presidenti Meta deklaroi se për të ndalur degradimin e shtetit vendi ka nevojë për një referendum.

Në vija të përgjithshme për të shkuar në referendum për ndryshimin e Kushtetutës duhen përafërsisht 50 mijë firma. Ndër të tjera Meta tha se populli përmes votës duhet të vendosë nëse do të rrijë në demokraci apo të kthehet në diktaturë.

Ndërkohë Meta thekson se Reforma në Drejtësi ka degraduar dhe se po zhvillohet në mënyrë të njëashme.

Konferenca e jashtëzakonshme vjen pas takimit që kreu i shtetit zhvilloi sot me Besnik Muçin, të cilit i kërkoi të rishqyrtojë qëndrimin e KPA-së. Ish-kandidati për në Prokurorinë e Posacme, akuzoi Kolegjin e Apelimit se e vetoi në kundërshtim me ligjin, përderisa ai e ka humbur statusin e magjistratit, në momentin kur u betua para presidentit si gjyqtar Kushtetues./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono