Referendumi i 30 shtatorit, Bilal Kasami intervistë në ABC News

15:38 | 14/09/201815:380

Kryetari i Lëvizjes “Besa” Bilal Kasami në një intervistë në ABC News shprehu mbështetjen për referendumin e 30 shtatorit, si një mundësi për integrimin e vendit në BE dhe NATO dhe një mundësi më e mirë për faktorin shqiptar dhe për rolin e tyre shtetformues në Maqedoni.

“Lëvizja Besa është e angazhuar për referendumin po aq sa për rrëzimin e Gruevskit. Jemi ndër partitë e pakta opozitare që kemi dalë pro referendumit pa dilema, pasi referendumi lidhet me një pikëpyetje që ndërlidhet me një marrëveshje që Maqedonia ka nënshkruar me Greqinë. Lëvizja Besa ka qenë pro referendumit pasi nuk përfshihet çështja shqiptare që rregullon relacionet mes shtetit grek dhe etnisë maqedonase e cila ka qenë e kontestuar. Tanimë gjithë faktori i brendshëm e ndërkombëtar është i angazhuar që kjo marrëveshje të ketë pranim përmes referendumit. Lëvizja Besa është e angazhuar që shqiptarët të votojnë pro këtij referendumi”. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono