Reduktimi i numrit të deputetëve në Itali, pritet votimi në parlament

11:51 | 08/10/201911:510

Parlamenti italian pritet të miratojë sot një projektligj për reduktimin e numrit të deputetëve dhe senatorëve nga 630 në 400. Projektligji është propozuar nga Lëvizja “Pesë yje” në qeveri.

Pritet të votohet në parlamentin e Italisë ligji për reduktimin e numrit të deputetëve. Nëse ligji do të miratohej, deputetët nga 630 do të bëhen 400 dhe senatorët nga 315 do të bëheshin 200. Një kursim për arkën e shtetit prej 100 milion eurosh në vit, 500 milion euro për legjislaturë.

Ministri i jashtëm njëkohësisht lider i Lëvizjes me pesë yje Luixhi di Maio u shpreh shumë i emocionuar për reduktimin e numrit të deputetëve. Ai theksoi se ishte i bindur që ligji do të miratohej me një shumicë të konsiderueshme vtash madje në mënyrë unanime. Lega e Mateo Salvinit, nëpërmjet zëdhënësit të saj konfirmoi mbështetjen për ligjin.

Edhe Forza Italia u shpreh pro këtij ligji duke shtuar se më pas do të ishte rradha e reformës së ligjit electoral. Ende nuk është i qartë qëndrimi i Fratelli d’Italia ndërsa Renzi dhe pse e konsideron si një kontribut demagogjik, konfirmoi mbështetjen e tij.

Sipas Di MAios kjo është një betejë që mbështetet nga 90 për qind e italianëve. Në këtë mënyrë sipas tij do të ketë më pak poltrona, më pak paga dhe burokraci pasi do të ketë më pak amendamente dhe modifikime ligjesh./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono