Redi Hasa në trio, çel festivali “Përrallat e Mesdheut”

19:07 | 11/02/2019

Festivali “Përrallat e Mesdheut”, solli para publikut violoncelistin e njohur shqiptar Redi Hasa, në trio.  Artisti shqiptar sëbashku me dy muzikantët e huaj, përcollën tinguj të traditës shqiptare, ndërthurur me ato ballkanike, për 60 minuta në Teatrin “Metropol.”

Violonçelisti i njohur shqiptar Redi Hasa, i cili prej afro 20 vitesh zhvillon jetën artistike në Itali, Londër dhe SHBA këtë fundjavë, i shoqëruar nga vokalistja  Rachele Andriolinë dhe në tamburë Rocco Nigronë, solli emocione të veçanta në skenë. Muzika që ai krijon është një përzierje e traditës shqipatre me tingujt e Ballkanit dhe ngjyrat mesdhetares.

Artisti solli edhe një krijim dedikuar vendlindjes Tiranës, më saktë rrugës së fëmijërisë  tek Medreseja.

Fundjavat në Qendrën Kulturore Tirana  dhe  Teatrin Metropol përgjatë gjithë muajit Shkurt do sjellin për  publikun kryeqytetas muzikantë të njohur nga Italia, Turqia, Greqia dhe muzikantë shqiptarë që karrierrën e kanë ndërtuar jashtë Shqipërisë do të për t’i ofruar publikut kryeqytetas koncerte muzikore live.

Programi i “Metro Sounds” përbëhet nga një përzgjedhje artistike, e cila është e ndërtuar për të na vënë në kontakt./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono