Reagon Vuçiç për dorëheqjen e Haradinajt: Do të bëhet hero

10:46 | 20/07/201910:460

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç në reagimin e tij pas dorëheqjes së Haradinaj, u shpreh se nuk ka vend për eufori. Sipas tij ky është një rreng politik i Haradinaj dhe se ai do të jetë i lirë për 48 orë.

Një reagim për dorëheqjen e Haradinaj dhe pasojat e mundshme që do të sjellë ajo për Serbinë, me këtë arsye presidenti serb Aleksandër Vucic doli në konferencë të jashtëzakonshme për mediat të lajmëruar një ditë më parë.

Ai u shpreh se e kuptonte gëzimin e njerëzve dhe ai vetë ndjente një farë kënaqësie për ftesën e rradhës së gjykatës së Hagës për Ramush Haradinaj.

Por ai shtoi se nuk ka asnjë arsye për të qenë euforik pasi është parë se si shqiptarët dhe komuniteti ndërkombëtar e trajton Serbinë dhe popullin e saj pas një ngjarjeje të tillë

Vucic u shpreh i bindur se dorëheqja e Haradinaj është një rreng politik për të fituar popullaritet pasi e ka të pamundur të mundë rivalët politikë në vend

Madje kreu i shtetit serb parashikoi se Haradinaj do të lihet i lirë pas 48 orëve dhe do të kthehet si një hero i shqiptarëve në Kosovë.

Vucic vlerësoi se taksa nuk do të hiqet dhe se fuqitë perëndimore do të shtojnë presionin në pretekstin se liderët e Kosovë po paraqiten në Hagë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono