Reagon “Mother Jones”: Nuk jemi paguar për shkrimin

16:24 | 09/03/2018

Revista amerikane “Mother Jones” hedh poshtë çdo pretendim se është paguar nga kryeministri Edi Rama për investigimin për lobimin për PD në SHBA. Revista sqaron gjithashtu se investigimi i tyre nuk i ka dhënë përgjigje të plotë pyetjes që po shqetëson shqiptarët nëse kanë ndikuar rusët në politikën shqiptare apo jo.

Akuzave dhe kundërakuzave që dy partitë më të mëdha në vend i bëjnë njëra tjetrës pas pubikimit të investigimit të “Mother Jones”, revista amerikane i përgjigjet më me qetësi.
Pretendimeve të Partisë Demokratike se shkrimi përmbante fakte të sajuara dhe ishte paguar nga Edi Rama, revista amerikane i hedh poshtë.

“Akuza që “Mother Jones” mori pagesa nga Edi Rama për botimin e këtij artikulli është absurde. Ne kurrë nuk pranojmë pagesa për një hetim në asnjë rrethanë dhe sigurisht nuk e kemi bërë as në këtë rast. Polemikat mbi këtë histori kanë vazhduar. Një tjetër publikim hidhte dyshime se hetimi i “Mother Jones” ishte i njëanshëm sepse ka marrë 1.16 milionë dollarë në donacione nga dhuruesi demokrat George Soros. “Mother Jones” nuk ka marrë përkrahje nga asnjë prej organizatave të Soros në vite, dhe kur e ka bërë, shuma ishte shumë më e vogël se kjo”.

Revista Mother Jones i përgjigjet dhe deklaratës së ambasadës ruse duke e sqaruar se artikulli nuk flet për asnjë lidhje qeveritare ruse me këto kompani guaskë.

Ajo që ka më rëndësi në reagimin e revistës amerikane është të sqarojë pyetjen që kanë ngritur të gjithë: A e përdorën rusët sistemin politik në SHBA për të ndërhyrë në politikën shqiptare?

Përgjigja që jep “Mother Jones” nuk është as po as jo.

“Ne u përpoqëm t’i gjurmonim këto kompani të lidhura me Rusinë dhe përfaqësuesit e tyre duke ekzaminuar të dhënat e korporatave ruse, duke dërguar një gazetar në disa adresa në Moskë dhe duke dërguar kërkesa zyrtare përmes postës elektronike në Rusi, Ukrainë, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara. Ne kurrë nuk morëm një përgjigje të plotë. Por pyetja jonë ka shkaktuar tension”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono