Rasëll Uestbruk, tani një legjendë

16:33 | 14/03/2018

Rasëll Uestbruk vazhdon ta tregojë veten si një nga lojtarët më të mirë të basketbollit amerikan. Në fitoren e Oklahomës në fushën e Feniksit, ai realizoi një arritje të rëndësishme në karrierë

Ndër lojtarët që ende luajnë, është numri 1 në këtë statistikë.

Jo vetëm kaq, por Rasëll Uestbruk arriti shifrën simbolike 100 për tripëll dabëllat e realizuar në karrierë.
Ylli i Oklahomës e pati këtë shkëlqim të fundit në fitoren e arritur në fushën e Feniksit, pasi shënoi 32 pikë, kapi 10 topa në tabela dhe shërbeu 12 asistë.

Basketbollisti me numrin 0 është vetëm i katërti që arrin në 100 tripëll dabëlla, ndërsa më parë këtë e kanë bërë Oskar Robertson, Mexhik Xhonson e Xhejzën Kid.

Në moshën 29-vjeçare, ai i ka të gjitha mundësitë që të kalojë Kidin dhe Xhonsonin, ndërsa 181 tripëll dabëllat e Robertsonit janë diçka më e vështirë për t’u arritur.

Uestbruk u bë vjet i dyti lojtar në historinë NBA-së që përfundon një sezon me mesatare tripëll dabëlli, ndërsa theu rekordin e Robertsonit duke realizuar 42 të tillë në një edicion.

Kapitenit iu deshën 736 ndeshje për të mbërritur në 100, dhe vetëm Roberton e Xhonson ia kanë dalë më shpejt sesa ai.
Falë paraqitjes së shkëlqyer të yllit të saj kryesor, Oklahoma fitoi jashtë fushe me rezultatin 119-107, duke përmbysur dizavantazhin në pjesën e katërt.

Kjo edhe pse lojtari qendër Stiven Adams nuk luajti fare, ndërsa Pol Xhorxh u dëmtua dhe nuk ishte në fushë në 12 minutat e fundit.
Oklahoma mbetet në vendin e katërt në Konferencën Perëndimore, duke qenë në pozita të mira për plej ofin që fillon menjëherë pas sezonit të rregullt./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono