Raporti i DASH për Kosovën, Kossnet: Vendi i rrethuar nga korrupsioni

16:47 | 14/03/2019

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë Philip Kossnet ka reaguar pas raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Kosovën. Sipas tij Kosova vazhdon të jetë e rrethuar nga korrupsioni. Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri tha se do të ndërmerren hapa konkrete pas këtij raporti.

Kosova po ngec si pasojë e korrupsionit dhe dhunës ndaj gazetarëve e pakicave ka thënë ambasadori i  SHBA-së në Kosovë Philip Kossnet, duke komentuar raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Kosovën.

“Një hap përpara i ndërmarrë ishte miratimi i Kodit të rishikuar Penal. Kosova vazhdon të ngecë si pasojë e korrupsionit, sulmeve ndaj gazetarëve, dëbimit të shtetasve të huaj pa proces të rregullt gjyqësor dhe dhunës ndaj pakicave”, ka shkruar Kossnet në Tuitter.

Në raportin e DASH-it për të drejtat e njeriut në botë në vitin 2018, në pjesën për Kosovën përmenden korrupsioni endemik në qeveri, dhuna dhe kërcënimet ndaj gazetarëve dhe sulmet kundër anëtarëve të pakicave etnike ose komuniteteve të tjera të margjinalizuara.

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri tha se do të ndërmarrin hapa konkret pas këtij raporti.

Raporti thekson edhe rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova pais siç thuhet, ata janë kërkuar “nën akuza të paqarta”. Ndërsa përmenden shkarkimi i ministrit të Brendshëm dhe drejtorit të AKI-së nga kryeministri pas këtij rasti.

Sipas kryetarit të Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë Faton Topalli për rastin e dëbimit të shtetasve turq ka pasur shkelje drastike të të drejtave të njeriut.

Faton Topalli, Deputet: “Personalisht mendoj se kjo ka qenë shkelje drastike e të drejtave të njeriut, është shkelë ligji për të huajt, ligji për azil, janë shkelë konventat kryesore për të drejtat ndërkombëtare, janë shkelë procedurat e rregullta tek të cilat ndodhin këto raste. Mendoj që është e dhimbshme për një vend që ka pasur mbi 1 milionë refugjatë para luftës dhe gjatë luftës, t’i trajtojë në këtë mënyrë personat që ndiqen”.

Ditë më parë ambasada e Britanisë dhe ajo e Gjermanisë i kanë dhënë mbështetje deklaratës së SHBA-së, për vërejtjen që ka dhënë shteti amerikan ndaj institucioneve të Kosovës për për dëbimin e 6 shtetasve turq, të njohur si gylenistë, vitin e kaluar. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono