Rama takohet me Merkel: Mora vlerësime pozitive nga një mike e vërtetë!

10:44 | 13/09/201910:440

Kryeministri Rama është sot në Berlin ku u takua me kancelaren Merkel. Kreu i qeverisë shqiptare tha pas takimit se kishte marrë vlerësime pozitive nga Merkel, të cilën e quan një mike të vërtetë. Vetë kancelarja gjermane ndau një foto me ndjekësit, duke thënë se Edi Rama është edhe artist dhe i kishte dhuruar librin e tij të fundit.

18 Tetori është afër dhe Edi Rama po shfrytëzon edhe ditët e fundit për të marrë një dritë jeshile për hapjen e negociatave. Pas Pragës, kryeministri shqiptar shkoi në Berlin ku zhvilloi një takim me kancelaren Angela Merkel. Pas bisedës 50 minutëshe, Rama u shpreh optimist, duke thënë se kishte marrë mbështetje nga një mike e vërtetë për hapjen e negociatave.

“Në Kancelarinë Federale për të kërkuar PO-në për Shqipërinë. Shumë i inkurajuar nga vlerësimet dhe predispozita pozitive ndaj Shqipërisë e kancelares Merkel. Mike e vërtetë”.

Edhe kancelarja Merkel ndau me ndjekësit e saj në rrjetet sociale takimin me Edi Ramën. Por ndryshe nga Rama, Merkel është fokusuar tek libri që i është dhuruar.

“Kancelarja Merkel mirëpriti Edi Ramën, kryeministër i Shqipërisë. Politikani është gjithashtu një artist dhe i solli kancelares librin e tij të fundit si një suvenir”, shkruhet në faqen e kancelares në Instagram.

Pak më vonë, në faqen zyrtare të kancelarisë, u publikua një njoftim për takimin.

“Kancelarja priti të premten Kryeministrin shqiptar Edi Rama në Kancelarinë Federale. Bisedimet e saj u përqendruan në marrëdhëniet bilaterale, por edhe në çështjet e politikës evropiane dhe çështjet rajonale. Në fund të Shtatorit, Bundestagu do të vendosë nëse kancelarja Angela Merkel mund të pranojë hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë në samitin e BE në mesin e Tetorit”.

Më herët, Edi Rama zhvilloi dhe një bashkëbisedim me Komitetin e Çështjeve Europiane të Bundestagut. Kryeministri e vlerësoi takimin si të hapur dhe pozitiv.

“Në Komitetin e Çështjeve Europiane të Bundestagut për të kërkuar PO-në e parlamentit gjerman për Shqipërinë. Bashkëbisedim i hapur dhe pozitiv”.

Vendet skeptike që ende nuk janë shprehur janë Franca dhe Holanda. Vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë do të merret në mes të Tetorit.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono