Rama: Sa të jetë PS, opozita nuk vjen në pushtet

19:17 | 21/01/2019

Teksa opozita u largua nga seanca, Kryeministri u dha përgjigje aludimeve të Bashës. Shefi i qeverisë nënvizoi se studentët e treguan se nuk besojnë tek opozita, e se zgjidhjen e problematikave e presin nga qeveria. Sa të jetë PS këtu, opozita nuk vjen në pushtet, tha Rama.

“Ne nuk jemi uzurpatorë të pushtetve, por jemi reformatorë të shtetit. Pikërisht se ne nuk jemi ata që duam të kontrollojmë çdo gjë, por jemi ata që duam të vëmë kontrrolin e ligjit mbi të gjithë. Sot jemi ne ata që duhet të shtërngojmë dhëmbët të durojmë edhe dënglat e ketyre dhe të shtyjmë përpara Reformën në Drejtësi dhe gjithë reformat e tjera.  Këtyre protesta e studentëve studnetëve u tha se nuk ekzistojnë si alternativë. Dhe prandaj kur broçkullisin këtu e sjellin gjithnjë e më shumë gjuhën aty ku gjuha nuk mund të shkojë. Në një sistem demokratik, tek dhuna tek konfrontimi tek përplasja. Kujtojë se shqiptarët të cilët kanë 1 mijë arsye që të kërkojnë më shumë nga ne, do shkojnë mas Berihait dhe do shpresojnë tek vezët e këtyre, apo tek pilivesat mes tyre. Unë nuk e di sa muaj jetë kam akoma ose sa vite. Por një gjë është e sigurt, që këta nuk vijnë këtu dhe atje sa të jetë Partia Socialiste e Shqipërisë.  

Është shumë e qartë se ne sot jemi më shumë dhe jemi më të fortë sikur ishim një muaj më parë. Ne kemi shumë më tepër forca këtu në Parlament dhe ku kemi shumë më tepër forca të shpërndara në terren. Ne do të jemi më pranë njerëzve dhe për t’i përfaqësuar më mirë ata qoftë në nivel parlamentar qoftë në nivel vendor. Sot këta janë edhe më të dobët se ç’ishin një muaj më parë. Protesta e studentëve ne na dhe mundësinë që të dëgjojmë dhe reflektojmë. Ndërsa atyre u dha mesazhin se nuk iu shikojmë dot me sy. Atyre protesta e studentëve u tha se nuk eksiztojnë si alternativë”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono