Rama: Rruga e lumit të Vlorës hap mundësi për bujqësinë dhe blegtorinë

21:56 | 06/09/201921:560

Rruga e lumit të Vlorës pritet të hapë mundësi të reja për bujqësinë dhe blegtorinë në zonë. Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në inspektimin e punimeve për këtë rrugë, e cila lidh qarkun e Vlorës me bregdetin Jonian.

Kryeministri Edi Rama inspektoi ecurinë e punimeve të rrugës së lumit të Vlorës, si dhe u takua me banorë të zonave përreth. Rruga me gjatësi thuajse 100 kilometra do të lidhë Qarkun e Vlorës me bregdetin Jonian. Ky korridor i ri  jo vetëm shkurton rrugën ekzistuese, por hap shumë mundësi për turizmin, bujqësinë dhe blegtorinë, theksoi Rama.

“Kjo hap një pamje tjetër, një Shqipëri tjetër për të gjithë ata që s’kanë kaluar këtej ndonjëherë, është një spektakël i madh nga ana e natyrës, gjithashtu do hapi shumë mundësi për bujqësinë, për blegtorinë, për turizmin. Dalja poshtë në breg është shumë fantastike dhe lidhja me Gusmarin dhe Kuçin poshtë.”

Në rrugën e lumit të Vlorës, ka mbaruar segmenti i parë dhe ka nisur i dyti. Ky korridor është një prej investimeve strategjike me impakt të rëndësishëm për zhvillimin ekonomik e social për të gjithë zonën./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono