Rama propozon ndryshime ligjore për dhunën në familje

14:50 | 09/10/201914:500

Një ligj që duhet të përmbledhë të gjithë frikërat e burrave që të jenë gratë e sigurta. Kështu e ka përkufizuar kryeministri Edi Rama propozimin që do të bëjë pas një muaji qeveria e tij mbi disa ndryshime ligjore për dhunën në familje.

Një në 7 gra përjetojnë dhunë nga partneri i tyre të paktën një herë në jetë. Të dhënat e studimit të OSBE- për vitin 2019 I kanë hapur sytë edhe qeverisë e cila është ende në fazën e konstatimit të problemit.

Ndëshkohen dy herë, një herë nga burrat dhe një herë nga sistemi i drejtësisë u shpreh kryeministri Rama në Forumin Rajonal me temë: “Fund dhunës ndaj grave në Ballkanin Perëndimor dhe në Turqi: Zbatojmë Normat, Ndryshojmë Mendësitë”.

Me faj ngarkon prokurorët e gjyqtarët , ndërkohë thotë se shumë shpejt do të propozojnë ndryshime ligjore që parashikon ndëshkime të ashpra ndaj dhunuesëve në familje.

Anketa e Programit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Shqipërinë, PNUD që zhvilloi vitin e kaluar për fenomenin e dhunës ndaj grave në Shqipëri arriti në përfundimin se 72.4% të marra në intervistë kishin përjetuar dhunë fizike gjatë vitit të fundit. 1 nga 4 ose 25.0% e grave që përjetuan dhunë fizike raportuan se e kishin të pamundur të kryenin punët e shtëpisë dhe të kujdeseshin për fëmijët. Për më tepër, 8.9% e grave e kishin të pamundur të shkonin në punë për shkak të dëmtimeve të dhunës, teksa 0,5% të tyre e humbën vendin e punës dhe për pasojë edhe burimin e të ardhurave. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono