Rama pronarëve të pallateve të dëmtuara: Riparoni dëmet ose shkoni në burg

10:15 | 02/12/201910:150

Kryeministri Edi Rama zhvilloi mbledhjen e radhës të Këshillit të Ministrave, nga ku bëri me dije se familjarët e familjeve më të goditura nga tërmeti do të marrin trajtim të veçantë financiar për të gjithë jetën.

Po ashtu, ai u shpreh se banorët që u janë dëmtuar banesat do të streohen në aprtamente deri në rindërtim të banesave të tyre. Rama njoftoi dhe një kuadrët të ri ligjor për ata që kanë abuzuar me ndërtimet.

Familjet që pësuan humbje të familjarëve të tyre më të afërt do të kenë një trajtim të veçantë nga shteti për të gjithë jetën.

Qëndrimi i të dëmtuarve nga tëremti në hotele nuk do të zgjasë shumë. Kryeministri Rama bëri me dije se ata do të vendosen në apartamente, qiranë e të cilave do të paguaj shtetit. Kjo do të zgjasë deri sa të rindërtohen shtëpitë e reja.

Një thirrje kryeministri Rama ia drejtoi atyre që kanë në pronësi pallate të cilat janë dëmtuar nga tëremti.

Ditën e premten do të prezantohet një raport nga ekspertët sa i përket banesave që mund të jenë të dëmtuara.

Kryeministri Edi Rama njoftoi se gjatë ditëve në vijim do të nis procesi i regjistrimit në të gjithë vendin të kateve që janë shtuar pa leje. Rama tha se do të nis dhe përgatitja e një kuadri të ri ligjor dhe penal për abuzuesit në ndërtime./abcnews.al

 

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono