Rama për Sandër Lleshajn: Meta do e dekretojë

23:40 | 13/11/201823:400

Kryeministri Rama deklaron se presidenti Meta do e dekretojë Sandër Lleshajn për ministër të Brendshëm deri të premten. Gjatë një interviste në Report TV, kreu i qeverisë tha se pyetjet e ngritura nga presidenti për Sandër Lleshajn, janë sqaruar pas letrës së shefit të qeverisë, e vetë Lleshajt, që i kërkoi ç’dekretimin si Gjeneral i Forcave të Armatosura.

Dy janë mundësitë e kreut të shtetit sipas Ramës, ose të pajtohet me sqarimet, ose ta ç’dekretojë si Gjeneral. Por në të dy rastet, nënvizoi shefi i qeverisë, kjo çon tek dekretimi i Sandër Lleshajt si ministër i Brendshëm. Rama tha se ende nuk e ka kuptuar arsyen e mosdekretimit herën e parë, por këtë herë nuk ka arsye të besojë se presidenti nuk do bëjë lëvizjen e duhur.

Sipas Ramës, Lleshaj si ministër i Brendshëm do vazhdojë luftën kundër krimit pa dallim, pasi kjo është çështje e vullnetit të vetë kryeministrit. I pyetur për vrasjet mes bandave, shefi i qeverisë tha se ata po hanë kokat e njëri-tjetrit, e janë të lutur ta bëjnë atë gjë.

Shefi i qeverisë u ndal edhe tek protesta e banorëve të “Astirit” e tha se askush nuk mund t’i imponohet me forcë ligjit, e se opozita po i përdor ata banorë të cilët do dëmshpërblehen sipas ligjit, pasi unaza do bëhet e do i shërbejë qytetarëve të Tiranës.

Kryeministri tha se nuk ka komunikuar me homologun grek Tsipras pas ngjarjes në Lazarat dhe nënvizoi se autoritetet shqiptare mbajtën qëndrimin e duhur në respekt të traditës e ligjeve të vendit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono