Rama për përgjimet e dosjes 339/1: Shantazh politik, janë eksportuar nga PD

12:26 | 07/06/201912:260

Shantazh Politik janë video përgjimet e dosjes 339/1 . Është ky reagimi i kryeministrit Edi Rama për publikimin e tyre nga gazeta Bild. Por që sipas kreut të qeverisë janë dërguar në redaksinë gjermane nga Partia Demokratike.

Një dosje e mbajtur në sirtar nga prokuroria, jo rastësisht, por për të shantazhuar kryeministrin dhe të gjithë ngrehinën e tij politike. Kështu e sheh numri një i qeverisë publikimin e video përgjimeve nga gazeta gjermane Bild.

“Për sa i përket aspektit hetimor këtu ka diçka se nuk kam dëgjuar askënd ta thotë, por kjo është një dosje që është mbajtur në sirtar për shantazh politik. Dhe kjo është një dosje që tregon se reforma në drejtësi do shkaktojë tërmet. Por skandali është se kjo gjë është mbajtur në sirtar dy vjet për t’u nxjerrë tani për shantazh politik”.

Një mendje i thotë se është Partia Demokratike që ka zgjatur duart drejt kësaj dosje dhe e ka shpërndarë edhe përtej Shqipërisë.

“Ti Sokol ke dyshime që i kanë nxjerrë vetë prokuroria? Skandali është që kjo çështje është mbajtur për 2 vjet dhe është përdorur nga një parti politike. Keni dyshim që këtë e kanë nxjerr prokurorët apo që ka kaluar përmes PD, përmes zëdhënësave të Partisë Demokratike? Nëse prokuroria do ta kishte marrë këtë çështje e do ta kishte zgjidhur nuk do ishim këtu tani”.

Kjo nuk ndodhi dhe kyt është fakt sot. Sa për përmbajtjen e video përgjimeve kryeministri duket I pashqetësuar pasi ato janë thjesht indicia sipas tij. Por nuk është kundër që kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako t’i përgjigjet prokurorisë.

“Jemi në kushtet kur kryetari i bashkisë së Durrësit nuk është më kandidat. Është një person i lirë që duhet të përgjigjet deri në fund. Përgjimet nuk janë prova, janë indice. Shikoj që ka një shëmti dhe më vjen për të vjellë kur dëgjoj biseda të caktuara”.

“Dako nuk është kandidat i Durrësit dhe as i Shijakut. Unë e kam thënë edhe më parë kjo ka qenë vendimmarrje e dakordësuar me vetë Vangjushin që i erdhi shpirti në majë të hundës nga ky sulm politik. “S’kam ndërmend të bëhem shënjestra e gjithë dynjasë” – më tha. Dako është një njeri i lirë dhe duhet të përgjigjet për të vërtetën. Përgjimet nuk janë prova por indicje për të arritur te e vërteta,” – tha Rama.

Por nuk la pa përmendur edhe të kaluarën e familjes Avdylaj, jo për historikun e tyre të përballjes me drejtësinë, por atë të mbaështetjes që i kanë dhënë Partisë Demokratike.

“Megjithatë kjo dosje nuk shtyn zgjedhjet vendore  e as nuk prek rezultatin e fitores së socialistëve”- shprehet i sigurtë kryeministri Edi Rama. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono