Rama për ndihmën ekonomike: Nuk do të përfitojë asnjë person i aftë për punë

13:13 | 25/02/201813:130

Asnjë person i aftë për punë që refuzon të punojë nuk do të trajtohet me ndihmë ekonomike. Apeli vjen nga kryeministri Edi Rama, i cili vizitoi një familje përfituese në qytetin e Beratit.

Për të treguar efektet e skemës së re të ndihmës ekonomike, kryeministri Edi Rama vizitoi një familje në qytetin e Beratit, ku zhvilloi edhe mbledhjen e fundit të qeverisë.

Në skemë janë përfshirë edhe familje që më herët penalizoheshin nga dokumentacioni.

Ogerta Manastirliu: “Sidomos në dokumentacioni për tokën, që nuk i lejonte dot për të aplikuar. Skema favorizonte disa kategori të veçanta që nuk ka nevojë fare që të futen në sisemin e pikëzimit, që janë familjet që përbëhen nga gra që janë me status të dënuar, gratë e trafikuara, fëmijët me statusin e jetimit dhe familjet kujdestare.”

700 familje të tjera janë përjashtuar. Shifrën për Beratin e publikoi kryeminsitri, i cili pranoi se janë bërë gabime, por tregoi dhe raste të perfituesve abuzivë.

Edi Rama: “Ja ky tjetri, djali i Josifit nga Ura vajgurore, ka 88 mijë e 947 lekë të reja rrogë dhe njëkohësisht merr dhe ndihmë ekonomike. Ka një pjesë minimale që është pjesë e marzhit të gabimit që ne po e verifikojmë”.

Një familje mund të trajtohet me ndihmë ekonomike deri në pesë vjet kohë e mjaftueshme, sipas minstres Manastirliu për t’u integruar në tregun e punës.

Në këtë pikë, kryeministri përsërit shembullin e qytetarit që refuzon ë punojë në privat se do një punë në shtet.

Edi Rama: “Një alamet djali, fizikisht më mirë se unë që thoshte më jep ndihmën ekonomike,. I thashë hajde të të çoj në punë . Në Bashki tha? Jo në privat. Në privat nuk shkoj më tha. E pabesueshme! Më mirë 50 mijë lekshi me ndihmë ekonomike sesa 300 mijë apo 400 mijë lekë në privat ”

Skema e re ka hequr ndihmën e pjesshme ekonomike dhe përfituesit marrin vetëm ndihmë të plotë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono