Rama: Nesër çoj dekretin e Lleshit sërish te Meta

22:11 | 08/11/2018

Kryeministri Rama do të çojë nesër në Presidencë sërish dekretin për emërimin e Sandër LLeshit në detyrën e ministrit të Brendshëm. Teksa bëri këtë deklaratë në studion e emisionit “Real Story”, të gazetarit Sokol Balla, kreu i qeverisë tha se dekretin do ta shoqërojë dhe me një relacion shterues për emrin e propozuar prej tij për ministër të brendshëm. Në këtë mënyrë kreu i shtetit, sipas Ramës, do të mund të krijojë bindjen për ministrin e ri të Brendshëm në 7 ditët e ardhshme, sipas afatit kushtetues. Rama u shpreh i sigurt se në përfundim të këtij afati, presidenti Meta do të dekretojë Sandër Lleshin për ministër të Brendshëm.

Rama deklaroi gjithashtu se të hënën do të çojë në Gjykatën Kushtetuese një kërkesë për të interpetuar të drejtën e Presidentit për të rrëzuar emrat e ministrave. Rama tha se kjo kërkesë do të arkivohet dhe do të merret në shqyrtim nga Gjykata Kushtetuese, që sipas tij do të jetë funksionale brenda pranverës. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono