Rama në SHBA: Në Tiranë, qendër për hebrenjtë dhe bashkëjetesën fetare

20:39 | 06/03/201820:390

Një qendër për të treguar se si u shpëtuan hebrenjtë nga familjet shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndalimi i fesë gjatë viteve të komunizmit, por edhe bashkëjetesa shqiptare, do të ngrihet në Tiranë.
Lajmin e bëri të ditur kryeministri Edi Rama nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku me motivacionin “për angazhim të veçantë në ruajtjen e kujtesës së Holokaustit dhe mbrojtjen e të vërtetës historike, promovimin e ruajtjes së vlerave kulturore të trashëgimisë së popullit amerikan”, u nderua me çmimin për “Pluralizmin Kulturor”.
Ky çmim iu dorëzua Kryeministrit Rama, nga i emëruari i Presidentit Trump në krye të Komisionit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Amerikane në Botë, Paul Packer, i cili vlerësoi angazhimin e qeverisë shqiptare, për ruajtjen e kujtesës së Holokaustit, si dhe ndërtimin e muzeut të Holokaustit, që Packer tha se do të bëhet nga i njëjti arkitekt i muzeut të Izraelit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono