Rama: Meta një taleban, veprimet tona 100% të dakordësuara me SHBA e BE

14:40 | 15/11/201914:400

Edi Rama e quajti presidentin Meta taleban sot në seancën plenare, dhe tha se veprimet e mazhorancës për plotësimin e Gjykatës Kushtetuese janë 100% të dakordësuara me SHBA-në dhe BE-në. Kuvendi miratoi një rezolutë ku i kërkon Kushtetueses të mos e njohë Marsida Xhaferllarin si gjyqtare, ndërsa PS thotë se do të sjellë disa ndryshime kushtetuese që kufizojnë lirinë e Presidentit.

Thirrën një seancë të jashtëzakonshme për t’i bërë gjyqin Ilir Metës, por salla ishte bosh. Ardhja e kryeministrit, solli në sallë jo vetëm mazhorancën, por edhe opozitën e re.

Edi Rama e sheh Ilir Metën, të cilin e zgjodhi vetë president, një hall për t’u hequr.

Kreun e shtetit e sheh armik të reformës në drejtësi.

Kryeministri nënvizon se ndërkombëtarët janë me të, dhe i cilëson kërcënime deklaratat e Metës për diplomatë të korruptuar.

Për përplasjet mes mazhorancës dhe Presidentit për Gjykatën Kushtetuese, kryeministri nuk i njeh faj boshllëqeve ligjore.

Për këtë, socialistët parashikojnë të ndryshojnë shpejt në kuvend kushtetutën dhe ligjet e drejtësisë, duke i kufizuar rolin presidentit.

Kuvendi miratoi me 97 vota pro dhe asnjë kundër, një rezolutë që i kërkon Gjykatës Kushtetuese të mos e njohë Marsida Xhaferllarin si gjyqtare, edhe pse u dekretua nga Meta. Ky vendim i Kuvendit nuk është detyrues dhe nuk e anulon dekretin presidencial. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono