Rama merr pjesë në forumin “Ekonomia takohet me politikën”

14:46 | 19/11/201814:460

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në forumin “Ekonomia takohet me politikën”, zhvilluar në Vjenë. Në një konferencë për shtyp së bashku me kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz dhe komisionerin e Bashkimit Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, kreu i qeverisë e vuri theksin tek bashkëpunimi midis vendeve të rajonit.

Shqipëria do të bashkëpunojë me vendet e Ballkanit Përëndimor me qëllim që ti japin qytetarëve atë që meritojnë. Këtë angzahim shprehu kryeministri Edi rama në Vinë ku ishte pjesë e forumit “Ekonomia takohet me politikën”.

Edi Rama, Kryeministër: “Nuk dua të zgjatem, sepse e di që Kancelari ka gjëra më të mira për të bërë se sa të dëgjojë përsëri të gjithë fjalimet e liderave të Ballkanit Perëndimor pasi qëndroi një orë e gjysmë me të gjithë ne, por dua të them thjesht dy gjëra. E para, që jemi shumë të përkushtuar ndaj bashkëpunimit rajonal dhe jemi shumë mirënjohës për punën mbikqyrëse të Komisonerit Hahn dhe e dyta, që jemi duke u përballur me sfidat e bashkëpunimit dhe kuptojmë që ky është një proces ku asgjë nuk është e lehtë dhe asgjë nuk të jepet si e mirëqenë, por jam i sigurt që do të jemi në gjendje të tejkalojmë problemet dhe do t’i japim qytetarëve tanë atë që meritojnë”.

Në një konferencën e përbashkët për shtyp kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz nënvizoi se BE do të jetë i plotë vetëm kur vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë anëtare.

Sebastian Kurz, kancelar i Austrisë: “Për këtë arsye mbështesim vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt BE dhe jemi fokusuar veçanërisht në këtë rajon gjatë presidencës sonë të BE. Sot kemi mundësi të përqendrohemi tek tre çështje me rëndësi, E para, rruga e rajonit drejt BE-së, e dyta, bashkëpunimi i domosdoshëm rajonal dhe e treta, zgjidhja e konflikteve bilaterale”.

Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, risolli në vëmendje se vendet e rajonit duhet të gjejnë mënyra, për të shfrytëzuar dhe mobilizuar potencialet që kanë e për këtë është e rëndësishme që vendet të tregohen më të shpejta për të gjetur dakordësinë midis tyre për një numër çështjesh, duke rritur më tej bashkëpunimin ndërrajonal.

Johannes Hahn, komisioner i BE për zgjerimin: “Siç e dini, zgjerimi i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor është një prej përparësive kyçe të presidencës austriake dhe pikë së pari jemi shumë të lumtur që kemi zgjedhur këtë si përparësi dhe e dyta, jo vetëm që e kemi zgjedhur, por që kemi bërë hapa konkretë në këtë drejtim dhe takimi i sotëm është një provë i këtij angazhimi të fortë”.

Kryeministri Edi Rama shoqërohet në këtë forum nga ministri i transporteve dhe energjitikës Damian Gjiknuri dhe ministri i turizmit Blendi Klosi. Gjatë vizitës në Austri, kryeministri Rama është i ftuar nga kancelari Kurz në një darkë për të kundërshtuar anti semitizmin ku do të jetë i pranishëm dhe kryeministri i Izraelit Beniamin Netanjahu./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono