Rama: Me strategjinë e punësimit synojmë rritje ekonomike mbi 5%

13:52 | 31/03/201813:520

Kryeministri i  Shqipërisë  Edi Rama  gjatë prezantimit të strategjisë kombëtare të punësimit nga Vlora deklaroi se  qëllimi kryesor është rritja ekonomike  mbi 5% deri në 2021. Rama  tha se së shpejti do të hapet edhe aeroporti i Kukësit , si dhe do të nisë puna  për 4 kantiere  në infrastrukturë.

Kryeministri Edi Rama nga Vlora deklaroi se shpejti do të hapet aeroporti i  Kukësit me çmime të ulëta dhe konkuruese.

Nga ana tjetër Rama lajmëroi hapjen e 4 kantiereve  për ndërtimin e rrugëve, me Partneritet Publik Privat  dhe me para nga buxheti i shtetit. Kryeministri tha se lind nevoja për zanatçi, ndaj ndjekja e shkollave  profesionale bën që të rinjtë te kenë punë të sigurtë.

Programi  i trajnimeve me para nga shteti, për kualifikimin e të rinjve është prioritet i qeverisë, pasi Rama  është i bindur  se do të rrisë ndjeshëm punësimin dhe si referencë merr muajin mars.

Kryeministri  i jep përgjigje të gjithë atyre që ankohen për  rritjen e  taksës mbi fitimin,  ai sqaron se  taksat janë rritur vetëm për të pasurit dhe jo të varfërit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono