Rama me 300 të rinj të punësuar në privat: Mungon kualifikimi e dëshira

11:50 | 23/11/201711:500

Në një aktivitet të organizuar me rreth 300 të rinj të punësuar në sektorin privat vetëm rishtazi, kryeministri Edi Rama foli për sukses të reformës arsimore si dhe sukses në efiçencen e zyrave të punësimit në shtet. Por kryeministri  gjatë fjalës së tij u kthye edhe në zërin e sipërmarrësve të mëdhenj të cilët sipas tij vuajnë në lokalizimin e punonjësve me kualifikimin e duhur por edhe dëshirën për të punuar e për t’u lodhur.

Përballë 300 të punësuarve rishtazi në sektorin privat, Kryeministri Edi Rama theksoi meritën e reformave të ndërmarra prej tij për punësimin në Shqipëri, të cilin e shpreh si histori suksesi të 4 vjeçarit që lamë pas.

Kryeministi Rama bëri edhe një rezyme të identikitit të punëkërkuesit në Shqipëri. Të pakualifikuar dhe përtac, produkt i të cilëve janë 36 mijë vendet e lira të punës që ofrohen sot nga sipërmarrësit privat dhe, si theksoi edhe më parë ministri i tij i financës Ahmetaj, kanë mbetur  sfidë e shtetit shqiptar.

Kryeministri gjithashtu përsëriti faktin se sot kompanitë nuk deklarojnë pagat reale të punonjësve duke i shpëtuar detyrimeve për sigurimin e tyre e duke përsëritur thirrjen ndaj këtyre kompanive që të bëjnë deklarimin e plotë në përputhje me ligjin./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono