Rama inspekton punimet në rrugën Maliq-Libonik

19:16 | 01/09/201919:160

Në Korçë kreu i ekzekutivit inspektoi edhe punimet për rikonstruksionin e rrugës Maliq-Libonik.

Kjo rrugë nga Maliqi në fshatin Libonik ka qenë një tmerr i vërtetë për ata që kalonin aty, por tanimë gjithçka po ndryshon. Këtë e vuri në dukje edhe kryeministri Rama teksa këqyri punimet që po kryhen.

Kryebashkiaku i Maliqit Gëzim Topçiu u shpreh se kjo rrugë ishte kthyer në ferr për të gjithë drejtuesit e automjeteve. Ndërsa pas rregullimit që po i bëhet ajo do të jetë një rrugë me të gjitha standardet, do të ketë vende të caktuar për autobusë dhe korsi biçikletash, trotuare, ndriçim LED në të gjithë gjatësinë e saj. Kryeministri Rama pyeti edhe për cilësinë e punimeve.

Rikonstruksioni i rrugës me gjatësi 2.3 kilometër është drejt përfundimit dhe pritet të lehtësojë lëvizjen e mjeteve dhe daljen e fermerëve në tregje. Gjithashtu kjo rrugë sipas kryebashkiakut Topçiu, do ta kthejë fshatin Libonik në një lagje të Maliqit, dhe me disa ndërhyrje, do të lidhet edhe me Pyllin e fazanëve me anë të korsive të biçikletave.

Sipas Gëzim Topçiut, rikualifikimit do t’i nënshtrohet edhe zona përreth, me rikonstruksionin e plotë të rrjetit inxhinierik nëntokësor, si dhe rehabilitimin e fasadave të 13 pallateve./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono