Rama i prerë: Analizë për cdo kat mbi lejen e ndërtimit

07:35 | 03/12/201907:350

Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë kryeministri Edi Rama u shpreh se do të fillojë analizimi për çdo kat që është mbi lejen e ndërtimit brenda perimetrit të zonës së shpallur emergjencë.

Folëm për riparimet, pastrimin duhet përgatitur me shpejtësi me bashkinë përkatëse raporti për katet që janë mbi lejet e ndërtimit, flasim këtu jo vetëm për godinat e dëmtuara por edhe për ato të pandëMtuara. Është me shumë rëndësI të kemi një listë shumë të saktë të personave që do të hyjnë në programin e rindërtimit”, tha Rama duke shtuar se të gjithë atyre që nuk u është dëmtuar shtëpia do të lënë hotelet.

Duhet të fillojmë të kthejnë nga hotelet në shtëpit ata që nuk e kanë shtëpitë e padëmtuar”, tha kryeministri.

Po ashtu Rama zbuloi se së bashku me ministrin e Mbrojtjes dhe ministrin për Europën dhe Punët e Jashtme do të shkojnë në Samitin e NATO-s në Londër.

Ai është shprehur se përveç samitit ka një detyrë që të bisedojë me të homologët për situatën e vështirë në të cilën ndodhet Shqipëria pas tërmetit të fuqishëm.

Ndryshimet në buxhet do i bëjmë drejtpërdrejt përmes parlamentit në komisionin e Ekonomisë dhe më pas në seancë. Më duhet që së bashku me ministrin e Mbrojtjes dhe Cakaj që sot të shkojmë në Londër, ku jemi në Samitin e NATO-s, kemi një detyrë plus përveç samitit që të bisedojmë me të gjithë homologët, unë me liderët e vendeve anëtarë dhe ministrat dhe homologët për asistuar në nevojën për solidaritet të drejtpërdrejt financiar dhe teknik. Ministrja e Arsimit shpresojë që të jetë gati po ashtu edhe e Shëndetësisë për letrat me dëmet. Sistemi i koordinimit të ndihmave është plotësisht nën kontroll. Artan Shkreli të bëjë gati konferencën për të paraqitur në vijim për publikun një ekspoze’, tha Rama./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono