Rama: Heqja e kufirit Shqipëri-Kosovë prioriteti im

20:13 | 25/09/201920:130

“Jam shprehur më herët dhe për këtë kam marrë akuza se kushdo që e ka dëgjuar idenë e ka lidhur me idenë e heqjes së kufirit me Kosovën, që për mua mbetet prioritet, por i parë në kontekst të gjerë” . Është kjo deklarata e kreut të qeverisë Edi Rama në intervistën e dhënë nga Nju Jorku, i pyetur për  rikthimin e idesë së Shengenit rajonal.

Rama theksoi se ka rënë dakord me kryeministren serbe dhe atë maqedonas për të diskutuar mundësinë e bashkëpunimit të 3 vendeve dhe heqjen e kufijve pë rnjerëzit, mallrat dhe sipërmarrësit.

 “Na është dhënë mundësia në këtë asamble me kryeministren e Serbisë e Maqedonsië dhe kemi rënë dakord të takohemi së shpejti për të diskutuar për bashkëpunim mes vendeve që nuk është përjashtuese për vende të tjera, por një hap për të nxitur dhe të tjerët të bashkohen dhe për mua ky hap ka një rëndësi të madhe se në bazë të kësaj marrëveshjejev është heqja e kufijve për njerëzit, mallrat dhe gjithë ata që bëjnë sipërmarrje dhe gjithë investitorët e mëdhenj që për të investuar në rajon kanë nevojë për një treg më të gjerë  se tregu i vogël i secilit vend të marrë  veç e veç. Është pozitve që kemi një mirëkuptim i për t’i çuar gjërat më tutje dhe  në kontekst evropian”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono