Rama: Ëndërroj për Europë të madhe

20:48 | 11/06/2019

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me presidentin e KE-së Juncker, kryeministri Rama iu përgjigj pyetjes së një gazetareje serbe rreth bashkimit të Shqipërisë me Kosovën. Ai theksoi se nuk është kjo gjëja e madhe që ka ëndërruar, por një Europë më e madhe.

“Unë gjithmonë kam ëndërruar për një gjë të madhe, por nuk është një Shqipëri e Madhe, por një Europë më e madhe me shqiptarë, serbë, maqedonas të veriut dhe të gjithë të tjerët brenda de jure. Jam i sigurt që shumica e njerëzve, të cilët flasin me skepticizëm për ne, nuk e dinë se Ballkani Perëndimor është brenda kufijve të evropianes. Ne rrethohemi nga këto kufij. BE duhet të bëjë një zgjedhje, çfarë të bëjë me këtë organ, ta lërë jashtë të gjakderdhjet apo ta fusë brenda. Po! Unë ëndërroj për diçka shumë të madhe se Shqipëria, por është një Europë më e madhe”, tha Rama./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono