Rama: E paturpshme, nuk mendoja se do më vinte për të vjellë nga një Çmim Nobel

19:44 | 10/10/201919:440

Për marrjen e Çmimit Nobel në letërsin nga Peter Handke ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. përmes një postimi në tëitter, kreu i qeverisë shprehet se:

“Kurrë nuk mendova se do të bënte për të vjellë një Çmim Nobel, por paturpshmëria po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë”– shkruan Rama.

Postimi i plotë i Ramës

“Nuk e kisha menduar kurrë se do të më vinte për të vjellë nga vlerësimi me çmimin Nobël, por mesa duket paturpësia po kthehet në diçka normale në botën ku jetojmë. Pas zgjedhjes së turpshme të bërë nga një autoritet moral si Akademia e Nobelit, turpi është vulosur si një vlerë e re. JO, ne nuk mund të qëndrojmë të mpirë ndaj racizmit dhe gjenocidit”.

Në lidhje me këtë çështje reagoi edhe ministri në Detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj. Ai e cilësoi çmimin ndaj Handke të turpshëm.


/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono