Rama e Basha në Elbasan, shmangin njëri-tjetrin për Ditën e Verës

15:13 | 14/03/201915:130

Në orë të ndryshme të ditës kanë përshkuar të njëjtat rrugë në Elbasan për të uruar ditën e verës, secili sipas mënyrës së tij.

“I uroj të gjithëve gëzuar Ditën e Verës këtu nga Elbasani. Është një vit i veçantë edhe për ditën e Verës. Lala me 14, Luli me 16 Lali me 16. Gëzuar të gjithëve”, tha Rama.

Iu shmangën njëri-tjetrit, por jo elbasanasve edhe në këtë 14 Mars. Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga ministra, deputetë e kryebashkiaku i Elbasanit përveç ballokumeve shijoi edhe ekspozitën e fotografëve austriakë dedikuar qytetit të Elbasanit. Ndërsa kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi disa vizita në familje tradicionale elbasanase.

Pavarësisht motit të vrenjtur banorët, por edhe dashamirësit e kësaj feste nga qytete të tjera të vendit nuk iu trembën lajmërimeve për kushtet e këqija atmosferike por morën pjesë në të gjitha aktivitetet e organizuara.

Parada e karnavaleve! Veprimtari të ndryshme sportive, performanca, lojëra popullore dhe koncert në qendër të qytetit. Nuk mungoi panairi i librit dhe ai tregtar. Për qytetarët kjo festë është e rëndësishme sepse simbolizon ripërtëritjen, mirësinë e mbarësinë.

Këtë vit, Elbasani ishte qendra e vetme e festimeve pas shtyrjes për  në 17 Mars që kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj i bëri organizimeve për të kremtuar ditën pagane në kalendarin shqiptar./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono