Rama: Akti i Presidentit për të minuar negociatat

14:30 | 13/06/2019

Asgjë nuk ishte paralajmëruar, por masat i mori policia për të rrethuar parlamentin me uniforma blu e tela me gjemba. Pika e vetme në rendin e ditës,rezoluta ndaj dekretit të presidentit për anulimin e zgjedhjeve i mobilizoi për të mbrojtur deputetët.

Kryeministri Edi Rama fjalimin e tij të gjatë e kishte përqendruar jo vetëm në antikushtetueshmërinë e vendimit të kryetarit të shtetit, por edhe se çfarë përfaqëson Ilir Meta, politikan që kjo mazhorancë ia ka falur edhe skandalet i kujtoi kreu i qeverisë.

“Kujt i ka bërë Shqipëria më shumë ndere, sesa këtij njeriu, të cilin, pa mbushur ende 50 vjeç, e ka bërë si askënd tjetër në histori, edhe Kryeministër, edhe Kryetar Kuvendi, edhe President të republikës? Jo president të republikës, por mbret të të gjithë shqiptarëve po ta shpallnin shqiptarët, madje jo vetëm të Shqipërisë, por të gjitha trojeve dhe viseve shqiptare, prapëseprapë, Ilir Meta nuk do ndihej mirë, nuk do qëndronte drejtë, nuk do ndalej së tunduar fatin e vet, me pakënaqësitë e tij të pashërueshme, me pangopësinë e tij të pashpjegueshme, me pagjumësinë e tij të pangushëllueshme”, tha Rama.

Duke u rikthyer pas në kohë, në ditën e votimit të Ilir Metës si president i vendit thotë se bëri atë që bënë të gjithë, ngriti kartonin jeshil, një veprim i detyruar sipas kryeministrit Rama.

“Unë e kam votuar Metën si president. Të gjithë në këtë sallë kanë bërë të njëjtën gjë. Nuk jam penduar, nëse do ktheheshim pas do bëjë të njëjtën gjë”, tha Rama.

Kjo deklaratë nuk u prit mirë nga deputeti i opozitës Kujtim Gjuzi. Sqaron se mund t’i thoshte po anulimit të zgjedhjeve të 30 Qershorit sepse siç u shpreh vetë kryeministri nuk do t’i prishte punë as atij personalisht e as qeverisë që drejton. Por ka arsye të forta sipas tij që t’i përgjigjet prerë.

“Por jo. Jo dhe jo. Kurrsesi jo. Unë njëherë jo, asnjëherë nuk do të dorëzohem as si kryeministër jo e jo, por as si qytetar i thjeshtë i këtij vendi”, tha ai.

Sot nuk shohin zgjidhje tjetër socialistët përveçse ta këshillojnë presidentin që sipas tyre nuk meriton të qëndrojë në atë detyrë.

“I uroj sot me gjithë zemër ta lexojë me qetësi dhe me kthjelltësi rezolutën e këtij Kuvendi, nëse ka ende probleme me dëgjimin dhe nuk do t’i kuptojë qartë fjalët që po thuhen sot nga ky Kuvend në adresë të tij”, tha kreu i qeverisë

Kjo seancë parlamentare u mbyll me këshillat votimin e rezolutës dhe këshillat që iu drejtuan presidentit nga deputetët e majtë e të djathtë në Kuvend./ABC News Albania 24/7Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono