Rama accompanies to school, 2 children who survived the quake of november 26

08:51 | 16/12/201908:510

Prime Minister Edi Rama has sent to school today, Aurel and Alesio, two children who jumped from the 3rd and 5th floors to survived the tragic earthquake in Thumana.

The head of government earlier promised to the two little ones that he would send them on the first day of school, to Kamza where they were displaced.

Rama accompanied the two boys to their respective classes at the Ahmet Zogu school in Kamza.

Meanwhile, as they entered the school, the prime minister did not hesitate to draw the attention of Kamza Mayor Rakip Suli to a pit in front of the school./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono