RAI sqaron vendimin për dyshen Meta – Moro

09:47 | 08/02/2018

E përfolur që në fillim si kënga pretendente për të fituar Sanremon, ajo e interpretuar nga Ermal Meta dhe Fabrizio Moro, do i nënshtrohet gjatë ditës verifikimve të tjera. RAI, me anë të një deklarate zyrtare sqaroi se performaca e artistit me origjinë shqiptare dhe atij italian, është shtyrë deri në marrjen e një vendimi.

RAI me anë të një deklarate zyrtare konfirmoi se organizuesit e festvalit të Sanremos kanë rënë dakord me drejtorin artistik, Claudio Baglioni, për të shtyrë performancën e dyshes Ermal Meta – Fabrizio Moro, e cila ishte parashikuar për mbrëmjen e së mërkurës. Vendimi u mor në prutje të verifikimeve për akuzën që i është bërë se kanë shkelur rregulloren e festivalit me këngën “Non mia avete fatto niente” – Nuk më keni bërë asgjë.

Kënga e dyshes Meta – Moro ka ngjashmëri në muzikë dhe në tekst me versionin e një kënge të 2016-ës, që është krijuar po nga i njëjti autor.

Pavarësisht akuzave në rregulloren e Sanremos parashikohet mundësia për të përdorur pjesë të këngëve të realizuara më pas në masën e një të tretës. Dhe në fakt në konferencën e parë për shtyp në 4 shkurt, Rai sqaroi se nuk bëhet fjalë për një plagjiaturë. Autori i këngës është i njëjti dhe rregullorja lejon përdorimin e disa fragmenteve, por jo më shumë se në 30 për qind të këngës. Për këtë arsye kënga e Meta – Moro është një pjesë e re muzikore me të gjitha të dhënat e saj. Zëvendës drejtori i RAI-t Klaudio Fasulo, theksoi dhe njëherë se nuk ka vend për polemika, pasi kënga nuk është një plagjiaturë. Vetë autori, kishte deklaruar se ishte një ripërpunim i krijimit të tij./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono