Racizmi në Itali, presidenti i Federatës merr vendimin ekstrem

21:02 | 17/10/201921:020

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina, pranoi sot publikisht se do të luftojë racizmin në stadiume me çdo kusht, madje do të përdoret edhe sistemi VAR. Fillimisht, ‘Video Assistent Referee’, u prezantua si një sistem që do të ndihmonte në korrigjimin e gabimeve të arbitrave brenda fushës së lojës, por në Serie A, do të përdorët edhe për të identifikuar tifozët që bëjnë veprime raciste.

Imitimet e majmunëve, sharjet dhe koret raciste, hedhja e bananeve dhe çdo veprim tjetër me synim racizmi, do të dënohet rëndë. Preisdenit Gravina tha në fjalën e tij: “Kemi bashkëpunuar me Ministrinë e Brendshme dhe kemi vendosur disa dënime shumë strikte sa i takon racizmit në stadium. Do të identifikojmë të gjithë personat që kryejnë gjeste të tilla, madje do të përdorim dhe ndihmën e VAR-it. Do të bëjmë çdo gjë të jetë e mundur që të ndihmojmë Policinë dhe organet kompetente”./abcnews.al

Tifozët e Cagliari sulmuan me kore raciste lojtarin e Interit, Romelu Lukaku, kur ky i fundit po ekzekutonte një penallti…


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono