Racizmi në Bullgari, presidenti i Federatës jep dorëheqjen

16:47 | 15/10/201916:470

Ddeshja mes Bullgarisë dhe Anglisë pati shumë trazira. Tifozët vendas ofenduan me kore raciste futbollistët angleze, duke detyruar shpeshherë arbitrin e takimit të ndërpresë ndeshjen. Edhe njoftuesi i stadiumit paralajmëroi disa herë tifozët bullgarë që të ndalonin ofendimet e tyre. Madje, rreth 100 tifozë të Bullgarisë u shoqëruan jashtë ambienteve të stadiumit gjatë pushimit mes dy pjesëve.

Sot, presidenti i Federatës Bullgare të Futbollit, Boris Mihaylov, ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij, pas shumë kritikave që mori. Fillimisht, Mihaylov nuk pranoi të largohej nga posti i tij, edhe pse Ministri i Sporteve të Bullgarisë i kërkoi të dorëhiqej.

Shumë forca policie kanë rrethuar godinën e Federatës Bullgare, por për këtë shkak, nuk ka ende asnjë përgjigje. Raheem Sterling dhe Marcus Rashford ishin dy lojtarët që u ofenduam më tepër nga tifozët e Bullgarisë dhe të dy këta futbollistë, kanë reaguar edhe më parë në rrjetet e tyre sociale për këtë fenomen./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono