Qyteza italiane shpall qytetar nderi liderin kurd Oçalan, Ankaraja thërret në takim ambasadorin

15:55 | 09/10/201915:550

Nuk kanë vonuar reagimet e ashpra pasi qyteza e Berçetos në Itali shpalli qytetar nderi liderin kurd Abdullah Oçalan. Ankaraja ka thërritur në takim urgjent ambasadorin italian në Turqi, duke e cilësuar këtë vendim si të papranueshëm.

Ministria e jashtme turke ka thërritur në një takim urgjent ambasadorin Italian në Ankara, për të shprehur dënimin e fortë të qeverisë së Erdoan për vendimin e qytezës italiane të Berçetos për t’i dhënë titullin qytetar nderi, liderit kurd Abdullah Oçalan. Ky i fundit prej 20 vjetësh ndodhet i burgosur në ishullin – burg turk të Imralit. Oçalan është dënuar me vdekje për terrorizëm, dënim i transformuar në burgim të përjetshëm, dhe është në listën e personave që konsiderohen terroristë nga Bashkimi Europian. Por kryebashkiaku i Berçetos e mendon ndryshe dhe u shpreh se ka mbrojtur të drejtat civile të një njeriu që jeton në izolim prej më shumë se 20 vitesh. Ai theksoi se fakti që Berçeto mund të jetë shkak i një krize ndërkombëtare mes Turqisë dhe Italisë është një ekzagjerim. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono