Qindra kamionë me mallra në radhë te dogana e Morinës: Revoltohen shoferët

12:44 | 07/12/201912:440

Qindra automjete të tonazhit të rënde dhe transportit të mallrave, prej mëngjesit të sotëm qendrojnë në radhë për të kaluar kufirin drejt Kosovës.

Shkak i vonesave është bëre rënia e sistemit doganor të Kosovës. Drejtuesit e mjeteve shprehen të revoltuar duke theksuar se ky nuk është rasti i parë, por tashmë raste të tilla janë kthyer të shpeshta e veçanerisht gjatë fundjavave, duke shkaktuar jo vetëm vonesa e kaos por edhe rëndesë ekonomike për bizneset që ushtrojnë veprimtari te dyanshme.

Mes Shqiperise e Kosoves ka një rritje të konsiderueshme shkëmbimesh tregetare, veçanërisht pas implementimit nga ana e Kosovës të taksës 100 % për mallrat serbe, por marrëveshjet ndërkufitare dhe unifikimi doganor ende spo japin frytet e pritshme duke lënë në fuqi barriera të panevojshme./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono