Qielli është limiti, Rusia i hyn punës për makinën fluturuese

21:56 | 05/10/201921:560

Rusia ka ndërmend të ndërtojë makinën e parë fluturuese. Russia Today raporton se shkencëtarëve në Novosibirsk u është kërkuar që të krijojnë makinën brenda katër viteve të ardhshme.

Fondacioni për Projektet e Avancuara Kërkimore ka njoftuar se për të arritur këtë qëllim është ngritur një laborator i veçantë në Institutin siberian për Kërkime Aeronautike. Nëse çdo gjë shkon sipas planin, makina do të testohet në vitin 2023.

Mjeti do të përshkruajë 1000 kilometra nga ajri, ndërkohë që do të lëvizë me shpejtësi 300 kilometra në orë. Makinat fluturuese priten të jenë trendi i së ardhmes. Kompani të fuqishme po krijojnë modele të ndryshme për të shmangur trafikun dhe për të reduktuar ndotjen./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono