Qeveria, vijojnë bisedimet mes Salvinit dhe Di Maios

15:01 | 17/05/2018

Sipas mediave italiane Mateo Salvini dhe Luigi Di Maio kanë gjetur marrëveshjen përfundimtare për krijimin e koalicionit qeverisës në vend. Madje është rënë dakord dhe për emrin e kryeministrit, i cili do i dorëzohet gjatë ditës presidentit të vendit Sergio Matarella.

Vijojnë bisedimet në Itali mes liderit të Legës, Mateo Salvini dhe kreut politik të Lëvizjes 5 Yjet, Luigi Di Maio. Tema kryesore dhe e vetmja që nuk është zgjidhur ende është emri i kryeministrit të ri të vendit. Por megjithatë mediat italiane shkruajnë se është vendosur se cili do të drejtojë koalicionin e ri qeverisës.

Janë burime nga Lëvizja 5 Yjet që konfirmojnë se të dyja forcat politike e kanë gjetur marrëveshjen për emrin e kryeministrit dhe pritet që propozimi të dërgohet në presidencë.

Forza Italia e Silvio Berlusconit, në një deklaratë për media konfirmoi se do të mbështesë koalicionin e ri qeverisës me shpresën se do të dijë të çojë vendin përpara pas 70 vitesh bllokimi.

Edhe një ish-bashkëpunëtor i Lëvizjes 5 Yjet konfirmoi në një intervistë radiofonike se emri është gjetur dhe brenda ditës do t’i dorëzohet presidentit Matarella./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono