Qeveria mbështetje ekonomike për Luginën e Preshevës, Cakaj: Vendimi në funksion të rritjes së edukimit

17:06 | 06/11/201917:060

Me anë të një njoftimi në rrjetin social “Facebook”  Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka njoftuar vendimin e Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë mbi mbështetjen shtesë financiare për Këshillin Kombëtar në Serbi.

Cakaj e sheh këtë vendim shumë pozitiv ku sipas tij do t’i shërbejë nxënësve shqiptarë që do të ndjekin procesin mësimor në institucionet e sistemit parauniversitar në këto tre komuna: Preshevë, Bujanovc dhe Medvegjë

Postimi i plotë:

“Edhe një informacion tepër i vyer e shumë domethënës për Shqipërinë dhe shqiptarët
Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë sot ka vendosur dhënien e një mbështetjeje shtesë financiare për Keshillin Kombëtar në Serbi me qëllim blerjen e teksteve shkollore.
Ky vendim i shërben nxënësve shqiptarë që ndjekin procesin mësimor në institucionet e sistemit parauniversitar në tre komuna: Preshevë, Bujanovc dhe Medvegjë.
Ky vendim është në funksion të rritjes së edukimit në përgjithësi dhe ruajtjes së identitetit kombëtar në veçanti. Shqipëria mbetet e përkushtuar për rritjen e kujdesit për të gjithë shqiptarët në rajon dhe diasporë në përgjithësi✌…”, shkruan Cakaj.

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono