Qeveria maqedonase nuk komenton vendimin e gjykatës për valltarët

16:59 | 02/05/2019

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut nuk ka pranuar të komentojë vendimin e gjykatës për dënimin e anëtarëve të grupit të valltarëve nga Kosova të cilët para disa ditësh e ngritën flamurin e madh të Shqipërisë në muret e kalasë së Samoilit në Ohër.

Kush e interpreton saktë, kush gabimisht- Ligji për përdorimin e flamujve, i miratuar në vitin 2005, dhe i plotësuar me disa nene në vitin 2011? Për shkak të kësaj dileme disa gazetarë e pyetën zëdhënësin e qeverisë Mile Boshnjakovski, pasiqë në Ohër një anëtar i grupit folklorik nga Kosova, për ngritjen e flamurit të madh shqiptar në muret e kalasë së Ohrit, u dënua me dënim prej 1100 eurosh dhe ndalesë për hyrje në Maqedoni në afat prej pesë vitesh.

Mile Boshnjakovski, Zëdhënës i Qeverisë, Maqedoni e Veriut: “Në lidhje me ligjin për përdorim të flamujve, dispozitat e ligjit janë të qarta dhe publike, të gjithë kemi qasje te ato. Gjithçka që është e vërtetuar me ligj duhet t’a respektojnë të gjithë. Në lidhje me ngjarjen që ndodhi  në Ohër, tanimë atje kemi vendim gjykate, Qeveria nuk komenton vendimet e gjykatës, megjithatë meqënëse vendimi i gjykatës është ashtu si është, është e qartë se ekzistojnë shkelje”

Paraprakisht në lidhje me rastin në Ohër, zëvëndëskryeministri Bujar Osmani, në intervistë për një televizion vendas theksoi se flamuri shqiptar mund të përdoret me ligj:

Grupi që e ngriti flamurin në kalanë e Samuilit thekson se valëvitja e flamurit ka qenë dekor për inçizimin e një video-spoti. Kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi reagoi duke thënë se dënimi i shqiptuar për njërin nga ata është shumë i lartë. Ndërkaq, historianë bullgarë, siç raportojnë mediat, e përkrahin dënimin duke u shprehur se kalaja e Samuilit është përmendore e historisë bullgare. /ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono