Qeveria italiane, Lega dhe Lëvizja 5 Yjet vijojnë bisedimet

18:55 | 10/05/201818:550

Vijojnë në Itali bisedimet mes Legës dhe Lëvizjes 5 Yjet për mundësinë e krijimit të qeverisë. Mediat italiane shkruajnë se dhe Berlusconi ka dhënë mbështetjen e tij, Di Maio dhe Salvini i kanë kërkuar presidentit Matarella kohë deri të dielën.

Pas mbështetjes së dhënë nga Silvio Berlusconi, lideri i Forza Italia, pjesë e koalicionit të qendrës së djathtë, liderët e Legës dhe Lëvizjes 5 Yjet vazhdojnë bisedimet në përpjekje për të krijuar qeverinë e re. Presidenti i vendit Matarella u ka dhënë 24 orë kohë Di Maios dhe Salvinit për të arritur një marrëveshje, por të dy kanë kërkuar më shumë kohë, deri të dielën.

Mediat italiane shkruajnë se marrëveshja e parë e arritur është ajo e një emri të tretë të profilit të lartë, si kryeministër i vendit. Por as Di Maio dhe as Salvini nuk pranojnë të bëjnë publik kandidatin e tyre pa arritur më parë një marrëveshje për pikat e programit të qeverisë për të cilin po punohet ende. Ndërkohë të dy liderët po reflektojnë nëse do të jenë ose pjesë e ekzekutivit të ri.

Sapo të arrihet marrëveshja, do u prezantohet anëtarëve të Lëvizjes 5 Yjet, të cilët do të votojnë nëse e pranojnë ose jo. Luigi di Maio i Lëvizjes 5 Yjet është treguar optimist në një video të publikuar në profilin e tij në “Facebook”, ku shprehet se me Salvinin po bëhen hapa të rëndësishëm para, dhe se të dy janë të përkushtuar për t’i dhënë vendit sa më shpejt një qeveri./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono