Qeveria e Kosovës miraton projektligjin për dialogun me Serbinë

17:03 | 24/12/2018

Qeveria e Kosovës miratoi projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Serbinë. Projektligji, qe u miratua në mbledhjen e ditës së hënë, ka 16 pika për shqyrtim.

Gjithashtu janë ndarë dhe 300 mijë euro për ekipin negociator me Serbinë. Pjesë e këtij delegacioni shtetëror janë edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti si dhe lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj. Parlamenti i Kosovës të mërkurën zhvillon një seancë të jashtëzakonshme pikërisht për dialogun me Serbinë.

Para tri ditësh deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë mbledhur nënshkrimet për këtë seancë të jashtëzakonshme, ku do të diskutohet draftmarrëveshja e propozuar nga qeveria e Kosovës për dialogun me Serbinë./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono