Qeveria dhe klubet sportive, në rrugën e duhur për futbollin

17:10 | 28/04/201917:100

Administratori i Flamurtarit, Sinan Idrizi, është optimist se sezonin e ardhshëm, kampionati do të nisë me një paketë të re ligjore. Ai ka ende vërejtje për qeverinë, dhe bën një propozim për Federatën.

Ka kaluar një muaj e gjysmë, por ende nuk jemi gati.

Klubet e futbollit dhe qeveria shqiptare ende nuk kanë arritur dakordësi për paketën ligjore në ndihmë të sportit, siç u kuptua edhe në mbledhjen e fundit zhvilluar në Federatë.

Administratori i Flamurtarit, Sinan Idrizi, thekson pikën kryesore që klubet e kërkojnë, por që Ministria e Financave ende nuk është bindur për ta pranuar.

Gjithsesi, Idrizi thotë se marrëveshja me shtetin do të jetë më e gjerë.

Jo më kot janë kërkuar nga klubet, ambientet sportive, heqje e TVSH-së për mallrat sportive dhe investimet e sportit, si dhe falja e detyrimeve në tatime deri në vitin 2017.

Afati i dhënë nga kryeministri Rama normalisht është 11 qershori, apo afër kësaj date.

A do të ketë marrëveshje apo sërish vonesë?

Federata e futbollit dhe qeveria shqiptare në këtë rrugëtim janë paralel, pra kanë bërë çdo gjë në kohën e duhur dhe qëllimi është që në kampionatin e ardhshëm klubet shqiptare të kenë lehtësim financiar të drejtpërdrejtë”, theksoi ai.

Idrizi ngriti edhe një problem, që u takon klubeve dhe Federatës që ta diskutojnë.

Përveç aspektit financiar dhe infrastrukturës, pritet që në paketën e dakordësuar mes qeverisë dhe klubeve të përfshihen edhe dënimi i dhunës me afate të gjata burgimi./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono