Qëllohet me raketa tankeri iranian, frikë për përplasje me Arabinë Saudite

11:10 | 11/10/201911:100

Një tanker nafte iranian është goditur me raketa teksa po lundronte në detin e Kuq duke shkaktuar zjarr të madh në të.

Ngjarja ndodhi gjatë orëve të natës, ndërkohë që ka risjellë tensionin në rajon për shkak të rivalitetit të fortës mes Arabisë Saudite dhe Iranit, të cilët po përballen ne disa zona lufte në mënyrë indirekte.

Më parë, disa tankera nafte ishin sulmuar në ngushticën e Hormuzit duke shkaktuar alarm në botë si edhe rritje të çmimit të naftës.

Mediat iraniane kanë njoftuar se stafi i tankerit iranian të qëlluar sot me raketa është shpëtuar dhe ndodhen në portin e Jeddah të Arabisë Saudite. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono