Putin sfidon NATO-n nga Serbia

12:37 | 18/01/201912:370

Vizita e presidentit rus Putin në Serbi ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. ndërsa deklarata më e fortë e liderit të Kremlinit ishte sfida për NATO-n: nuk do ju lëmë Ballkanin në dorë.

Serbia synon anëtarësimin në Bashkimin Europian, por ndërkohë shtron tapetin e kuq në këmbët e Vladimir Putin. lideri i Kremlinit  u prit si një fenomen në Beograd, ndërsa gjatë gjithë qëndrimit në kryeqytetin serb ai u shoqërua nga Presidenti Aleksandër Vuçiç. Ky i fundit kishte përgatitur për aleatin e tij të fuqishëm një pritje madhështore me këmbana dhe gjuajtje me top. Vizita e Putin në Serbi shërben për të përforcuar edhe më shumë lidhjen mes Beogradit dhe Moskës, por përfaqëson dhe një sfidë.

Sfidë e Rusisë ndaj NATO-s, pasi presidenti Putin deklaroi se nuk do të lejohej që Ballkani të ishte në dorë të NATO-s. Mediat serbe nga ana tjetër raportojnë se kanë qenë më shumë se 120 mijë persona pranë kishtës ortodokse serbe për t’i uruar mirëseardhjen liderit të Kremlinit me parullën: Faleminderit President – për një Serbi të lirë dhe me dinjitet. Putin i përshëndeti me shprehjen se kur Serbia dhe Rusia bashkohen, aty ndodhet dhe fitorja./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono