Putin mbështet idenë e krijimit të një ushtrie europiane

10:42 | 13/11/201810:420

Presidenti rus Vladimir Putin mbështet idenë e homologut francez Emanuel Makron për krijimin e një ushtrie europiane. Lideri i Kremlinit u shpreh se ishte normale që Bashkimi Europiane të kërkojë sovranitetin dhe për sa i përket mbrojtjes dhe sigurisë.

Ideja e një ushtrie europiane nuk është e re por është pozitive në optikën e përforcimit të një bote multipolare. Deklarata është bërë nga presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë qëndrimit në Paris për celebrimin e 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së parë botërore. Në një intervistë për mediat franceze, lideri i Kremlinit u shpreh se propozimi për trupa ushtarake të përbashkëta europiane është bërë më parë dhe nga ish presidenti francez Zhak Shirak.

Sipas tij presidenti francez Makron vetëm sa po e risjell si ide. Një ide që sipas tij është një process pozitiv, dhe Rusia në këtë pikë ndan të njëjtin mendim. Presidenti rus Putin, theksoi se Europa është një bllok i fortë ekonomik, një union i fuqishëm ekonomik dhe në përgjithësi është normale që kërkon të jetë e pavarur dhe sovrane për sa i përket mbrojtjes dhe sigurisë.

Në një intervistë disa ditë më parë, presidenti francez Emanuel Makron deklaroi domosdoshmërinë e një ushtrie të vërtetë europiane për t’u mbrojtur nga ushtritë e vendeve si Rusia, Kina dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një deklaratë që shkaktoi zemërimin e presidentit amerikan Donald Tramp i cili me anë të një mesazhi në Tuiter, i kërkoi Parisit dhe vendeve të tjera europiane, që më parë të paguanin kontributet e tyre për buxhetin e NATO-s.  /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono